MIKOŁAJKI FOLKOWE 2004
zapowiedź

MIKOŁAJKI FOLKOWE 2003
(wyniki konkursu, zapowiedź itd.)

MIKOŁAJKI FOLKOWE 2002
(wyniki konkursu, zapowiedź itd.)

WCZEŚNIEJSZE EDYCJE
(na stronie Festiwalu)

OFICJALNA STRONA MIKOŁAJKÓW


XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe"

Protokół z obrad jury konkursu "Scena Otwarta" 2004

Jury w składzie:
Katarzyna Smyk-Płoska
Elżbieta Rojek
Remigiusz Mazur-Hanaj
Zmicier Wajciuszkiewicz

po wysłuchaniu i ocenie jedenastu zespołów w konkursie "Scena Otwarta" Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" 2004 postanowiło jednogłośnie przyznać:

- I Nagrodę
w wysokości 2 000 zł, ufundowaną przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz trzydniową sesję nagraniową, ufundowaną przez TR Studios,
zespołowi BALKAN SEVDAH z Warszawy
za nieturystyczny instynkt poszukiwań muzycznych i kulturowych, za szlachetną skromność muzykowania ze specjalnym ukłonem w stronę wokalisty;

- dwie równorzędne drugie nagrody
- II Nagrodę
w wysokości 1 000 zł, ufundowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
zespołowi KITKA SARENA z Warszawy
za dramaturgię i malarskość prezentacji muzyki macedońskiej;
- II Nagrodę
w wysokości 1 000 zł, ufundowaną przez Fundację Uniwersytetu Marii Curie- -Skłodowskiej w Lublinie
zespołowi KARPATIA z Poznania
za wirtuozerię, energię i improwizacyjność;

- III Nagrodę
w wysokości 800 zł, ufundowaną przez firmę Ergo Hestia
zespołowi BURDON ze Lwowa
za spontaniczność, energię i radość grania na scenie.

Jury dziękuje wszystkim uczestnikom za ich prezentacje, podkreślając wysoki poziom wykonawczy tegorocznego konkursu. Godzi się wyróżnić honorowo THE IRISH CONNECTION z Warszawy za przywiązanie do klasyki, NELL' AMBIENTES z Warszawy za ambient oraz JAM BIBUM z Białorusi za krasną wiosnę.

Jury stwierdza, że zaprezentowano wiele dobrej muzyki instrumentalnej, a niewiele śpiewu.

Jury zachęca do głębszych poszukiwań w polskiej tradycji muzycznej i odwagi w kreowaniu nowych wizji artystycznych.

Jury dziękuje organizatorom za to, że tak ważny konkurs odbył się.

**************

Informacje o laureatach: BALKAN SEVDAH - warszawski zespół istniejący od września 2004 roku. Na jego repertuar składają się tradycyjne piosenki ludowe, pochodzące z różnych regionów Bałkanów, głównie jednak macedońskie i pirińskie. Jego znaczną część stanowią też bośniackie sevdalinki i pieśni Turków kosowskich oraz archaiczne, wielogłosowe pieśni z Hercegowiny i Serbii.

KITKA SARENA - warszawski zespół instrumentalny, utworzony w 2002 roku. Składa się z osób fascynujących się muzyką graną między Bałtykiem a Morzem Czarnym. W przygotowanym na mikołajkowy konkurs programie zamierzają zaprezentować muzykę pochodzącą głównie z Macedonii.

KARPATIA - poznański zespół inspirujący się folklorem Rumunii, Mołdawii, Węgier, Słowacji i Polski. Przygotowany na konkurs materiał zawiera autorskie aranżacje tematów pochodzących z kręgu kultury rumuńskiej i cygańskiej.

BURDON - powstały w 2002 roku we Lwowie zespół specjalizuje się przede wszystkim w wykonywaniu ludowej muzyki Karpat, ale źródła jego inspiracji rozciągają się na przestrzeni niemal całej Europy, od Skandynawii do Włoch.
burdon.narod.ru.

THE IRISH CONNECTION pochodzi z Warszawy, został utworzony w 2000 roku i w ciągu czterech lat istnienia przeżył fascynacje muzyką irlandzką i szkocką. www.echa.serpent.pl/irishconnection.html

NELL' AMBIENTES - warszawski duet utworzony w 2002 roku. Podstawą jego instrumentarium jest didjeridoo oraz rozmaite instrumenty perkusyjne.

JAM BIBUM - zespół rozpoczął swoją działalność ponad rok temu, przy jednym z centrów kultury w Mińsku. W przygotowanym na konkurs programie łączy on białoruskie melodie ludowe z transowym brzmieniem bębnów.

opisy zespołów za oficjalną stroną Festiwalu www.mikolajki.folk.pl
informacja o wynikach konkursu za listą dyskusyjną Muzykant